دسته‌بندی نشده

اگر در حال حاضر بیش از حد ریزش مو دارید چه کاری باید انجام دهید

آیا تا به حال در حین دوش گرفتن به سیفون حمام خود نگاه کرده اید و متوجه حجم نگران کننده‌ای مو شده اید؟ بله، ممکن است به‌طور تصادفی پوست سرتان را خیلی محکم بمالید و فولیکول‌های مویتان را از بین ببرید، اما اگر این نشانه ریزش مو واقعاً معنای بیشتری داشته باشد، چه؟حقیقت این است که ریزش مو روزانه کاملاً طبیعی است. در واقع، طبق گفته انجمن پوست آمریکا، ریزش بین ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو در روز طبیعی است. و به گزارش مدیکال نیوز تودی، دلیل این ریزش به دلیل چرخه طبیعی نوسازی بدن شما است. اما اگر متوجه شدید هفته به هفته بیشتر می‌ریزد (یعنی در حمام یا بعد از برس زدن موهایتان)، شاید ارزش بررسی این موضوع را داشته باشد که چرا این اتفاق جدید رخ می‌دهد و چگونه باید آن را درمان کنید.برای درک بهتر اینکه چرا تغییرات در ریزش مو رخ می دهد و چگونه می توان آن را برطرف کرد، با دو متخصص موشناسی صحبت کردیم. در اینجا صحبتهای آنان ذکر شده است.

چقدر ریزش مو طبیعی است؟

 در حالی که یک فرد به طور متوسط ​​حدود ۵۰ تا ۱۰۰ رشته مو در روز از دست می دهد، موشناس سالن زیبایی، پنی جیمز، در مصاحبه با InStyle می گوید که هر مقداری بیش از ۱۵۰ تار مو طبیعی نیست. و از آنجایی که شمردن این موها امری دشوار است، مهم است که به مقدار موهایی که پس از شامپو زدن، روی برس یا کف حمام یا در دستان شما باقی می‌ماند توجه کنید.جیمز توضیح می دهد: «آنچه اتفاق می افتد این است که چرخه رشد طبیعی که موهای ما طی می کند پیچیده است. در مجموع، سه مرحله مختلف وجود دارد که موهای شما می توانند در آن قرار گیرند: “مرحله رشد به نام آناژن شناخته می شود، [که در آن] ۸۵ درصد از موهای ما در یک زمان در چرخه هستند؛ این می تواند تا شش سال طول بکشد. سپس. مرحله استراحت یعنی کاتاژن وجود دارد که در آن ۵ درصد موهای شما در این مرحله قرار می گیرد و تا سه هفته ادامه می یابد و در نهایت مرحله ریزش تلوژن نامیده می شود که حدود ۱۰ درصد موهای شما به طور طبیعی آماده است. از سر می ریزد و موهای جدید رشد می کنند. موهای ما در طول عمرمان در این چرخه به کار خود ادامه می دهند.”اما گرچن فِرِیز، متخصص موشناسی BosleyMD، اضافه می‌کند که مراحل دیگری نیز وجود دارد که ما اغلب از آن عبور می‌کنیم و بیش از حد طبیعی دچار ریزش می‌شویم. به عنوان مثال، یکی از این زمان‌ها “ریزش فصلی” نامیده می‌شود، که زمانی است که تغییر دما باعث می‌شود فولیکول‌های شما وارد فاز ریزش شوند. با این حال، فریز تاکید می کند: “اگر احساس می کنید موهای زائد خود را بیش از یک ماه است از دست داده‌اید، ممکن است بخواهید به دنبال یک راه حل باشید.”

 

چه چیزی درمرحله اول باعث ریزش مو می شود؟

فریز می گوید: «ریزش مو می تواند ناشی از استرس، تغییرات هورمونی، زایمان، مشکلات تیروئید، داروها، کمبود ویتامین، کاهش وزن بیش از حد و برخی اختلالات خودایمنی باشد.اگر فکر می کنید موهای شما بیش از سه ماه ریزش داشته است، جیمز چک لیستی را ارائه کرده است که قبل از تماس با پزشک باید در نظر بگیرید. در سه ماه گذشته:

 

• آیا دارو را عوض کردید؟ داروی جدید مصرف کردی؟• آیا مسمومیت غذایی داشتید؟• آیا رژیم غذایی سختی گرفته اید، آیا مصرف پروتئین را متوقف کرده اید؟• آیا کووید-۱۹  دارید؟ آیا از کووید-۱۹ از بهبود می یابید؟

  • آیا خیلی استرس دارید؟
  • آیا یائسه هستید؟
  • آیا تحت استرس هستید؟
  • آیا شما بیمار بوده اید؟

 

اگر پاسخ شما به هر یک از سؤالات بالا مثبت است یا فکر می کنید که ممکن است مشکل جدی تری برای بدن شما ایجاد شود (مثلاً مشکلات تیروئید یا یک اختلال خودایمنی)، مهم است که با یک متخصص پزشکی یا تریکولوژیست (موشناس) تماس بگیرید تا متوجه شوید که چه اتفاقی در حال رخ دادن است. جیمز می‌گوید: «مطمئن شوید که برای رد کردن هر گونه بیماری ، آزمایش خون انجام داده اید.”

صحبت با یک متخصص تریکولوژیست می تواند برای تعیین اینکه چه درمان خونی ممکن است مورد نیاز باشد بسیار مفید است.

جیمز می گوید :«اما خبر خوب این است که پس از شناسایی مشکل و ارائه راه حل برای آن. ریزش بیش از حد در اکثر مواقع خود را اصلاح می کند. فقط به خاطر داشته باشید که اصلاح آن حدود سه ماه طول می کشد، زیرا موها در یک چرخه سه ماهه رشد می کنند».

جیمز می‌گوید: «زمانی که ریزش اضافی وجود داشته باشد، چرخه طبیعی مو مختل شده و موها زودتر از موعد وارد مرحله تلوژن می‌شوند.» هنگامی که رژیم غذایی و سلامتی خود را اصلاح کردید و پس از یک بیماری بهبود یافتید، موهای شما به الگوی رشد طبیعی خود باز می‌گردند. مشاهده رشد جدید بین سه تا شش ماه طول می‌کشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *